O szkoleniu →

Pakiety dla dużych i małych firm

Prowadzący: Bartosz Mazur

Polski Ład 2.0 dla samozatrudnionych - możliwość wstecznego wyboru formy opodatkowania na rok 2022 i optymalny wybór na lata kolejne

Dlaczego warto wykupić dostęp?

O szkoleniu

Co otrzymują Uczestnicy szkolenia „Polski Ład 2.0 dla samozatrudnionych – możliwość wstecznego wyboru formy opodatkowania na rok 2022 i optymalny wybór na lata kolejne”:

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się między innymi:

1

Które zmiany wprowadzane przez Polski Ład 2.0, obowiązujące od 1.07.2022 i od 1.01.2023 r. wpływają na wysokość dochodu?

2

Ryczałt, skala podatkowa, podatek liniowy – która forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza w roku 2023 i kolejnych latach?

3

O jakich obowiązkach i terminach powinni pamiętać samozatrudnieni, którzy rozważają wsteczną zmianę formy opodatkowania na rok 2022?

4

W jakich przypadkach zmiana formy opodatkowania spowoduje konieczność dopłaty składki zdrowotnej do ZUS?

5

Czy wsteczna zmiana formy opodatkowania na 2022 r. będzie skutkować zmianą formy opodatkowania również na lata kolejne?

6

Czy ustawodawca przewidział mechanizm pozwalający na jednoczesne zaliczenie nadpłaty podatku oraz niedopłaty ze składki zdrowotnej i „kompensatę” obu wartości?

7

W przypadku jakiej wysokości dochodów, rodzaju wykonywanej działalności oraz ewentualnych rozliczeń wspólnie z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem zmiana formy opodatkowania będzie najbardziej opłacalna?

8

W których przypadkach zmiana formy opodatkowania umożliwi zachowanie możliwości wspólnego rozliczania z małżonkiem?

Sprawdź, jakie zagadnienia wybraliśmy

Program

1. Polski Ład 2.0 – najważniejsze zmiany

  • Obniżenie stawki PIT
  • Likwidacja ulgi dla klasy średniej
  • Przywrócenie możliwości rozliczenia z dzieckiem
  • Odliczenie składki zdrowotnej na podatku liniowym (limit 8,7 tys. zł), ryczałcie i karcie podatkowej

2. Zmiana formy opodatkowania

  • Kto może zmienić formę?
  • Jak zmienić formę opodatkowania? Jakie dodatkowe obowiązki się pojawią?
  • Co ze składką zdrowotną?
  • Co z formą opodatkowania na rok 2023 i lata kolejne?

3. Czy opłaca się zmienić formę opodatkowania? Jaki podatek i składki po Polskim Ładzie 2.0?

  • Prezentacja kalkulatora i omówienie na konkretnych przykładach

4. Odpowiedzi na pytania uczestników

Zmiana formy opodatkowania

Zmiana z podatku liniowego na skalę podatkową

1

Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, którzy postanowią, że chcą skorzystać z możliwości wstecznej zmiany formy opodatkowania, będą mogli tego dokonać po zakończeniu roku podatkowego na etapie składania zeznania rocznego. Wsteczna zmiana formy opodatkowania będzie odbywać się poprzez złożenie przez przedsiębiorcę zeznania rocznego właściwego dla podatników rozliczających się według skali podatkowej (PIT-36, a nie PIT-36L jak ma to miejsce w przypadku „liniowców”). W formularzu PIT-36 przedsiębiorca powinien wykazać zaliczki należne oraz zapłacone (a także wartość zapłaconej składki zdrowotnej) – zgodnie z dokonywanymi w ciągu roku wpłatami, obliczonymi według zasad podatku liniowego. Kwota zwrotu będzie zakwalifikowana jako nadpłata podatku.

Zmiana z ryczałtu na skalę podatkową (po zakończeniu roku)

2

Ponowny wybór skali podatkowej po zakończeniu roku podatkowego u ryczałtowców wygląda identycznie jak w przypadku liniowców. Należy jednak zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię. Podatnicy stosujący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie są obowiązani do prowadzenia KPiR, przy pomocy której obliczają swoją podstawę opodatkowania przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym oraz stosujący zasady ogólne. Oznacza to, że ryczałtowiec, który zdecyduje się na wsteczną zmianę formy opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego, będzie obowiązany do wstecznego uzupełnienia KPiR. Planując skorzystać z możliwości, którą dała nowelizacja Polskiego Ładu, przedsiębiorca na ryczałcie powinien już pamiętać o gromadzeniu faktur kosztowych. Oczywiście jednak nie popełni czynu zabronionego, jeśli nie wykaże tych kosztów – ale zapłaci po prostu znacznie wyższy podatek i składkę zdrowotną.

Uczestnicy szkolenia otrzymają również bezpłatny kalkulator umożliwiający wybór optymalnej formy opodatkowania

Udostępniany plik będzie dysponować m.in. poniższymi funkcjami:

Sprawdź, kto prowadzi szkolenie

Wykładowca

Bartosz Mazur

Partner, doradca podatkowy w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe. Od 2012 r. doradza zarówno firmom z sektora MŚP i inwestorom indywidualnym, jak i globalnym korporacjom.

Zajmuje się głównie podatkami dochodowymi.

Prowadzi przeglądy podatkowe, pomaga budować efektywne podatkowo struktury działalności gospodarczej i wpiera klientów w bieżącym biznesie.

Reprezentuje klientów w postępowaniach przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Specjalizuje się w szczególności w doradztwie dla firm z branży leasingowej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej, IT, nieruchomości.

Dopasuj szkolenie do swoich potrzeb i sprawdź...

Dostępne pakiety

MAŁA GRUPA

Do 10 osób

1 990 zł

netto + VAT

DUŻA GRUPA

50 osób i więcej

4 990 zł

netto + VAT

* na życzenie Uczestnika

Aby uzyskać więcej informacji na temat szkolenia,
wypełnij poniższy formularz i…

Zapytaj o szkolenie

Administratorem danych osobowych jest Gekko Taxens Akademia sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Twardej 18. Informacje na temat ochrony i przetwarzania danych osobowych zawarte są w Informacji o ochronie danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wglądu w swoje dane oraz ich poprawiania, a także cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. W tym celu prosimy o kontakt pod adresem: daneosobowe@gtakademia.pl

Masz pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Kontakt