O szkoleniu →

Premiera szkolenia: 8 sierpnia, godz. 10:00

Prowadzący: Bartosz Mazur

Polski Ład 2.0 dla samozatrudnionych – co się zmienia i jak dokonać optymalnych wyborów?

Dlaczego warto wykupić dostęp?

O szkoleniu

Wykupując dostęp do szkolenia „Polski Ład 2.0 dla samozatrudnionych – co się zmienia i jak dokonać optymalnych wyborów?”, otrzymasz:

A w Pakiecie Grupowym dodatkowo:

Uczestnicząc w szkoleniu, dowiesz się między innymi:

1

Które zmiany wprowadzane przez Polski Ład 2.0, obowiązujące od 1 lipca 2022 r., wpływają na wysokość dochodu?

2

Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania z podatku liniowego na skalę podatkową – i na odwrót?

3

W jakich przypadkach możliwa jest zmiana formy opodatkowania w trakcie roku, a w jakich dopiero po jego zakończeniu?

4

W jakich przypadkach zmiana formy opodatkowania spowoduje konieczność dopłaty składki zdrowotnej do ZUS?

5

W którym przypadku zmiana formy opodatkowania na 2022 r. będzie skutkować zmianą formy opodatkowania również na lata kolejne?

6

Czy ustawodawca przewidział mechanizm pozwalający na jednoczesne zaliczenie nadpłaty podatku oraz niedopłaty ze składki zdrowotnej i „kompensatę” obu wartości?

7

Czy zmieniając formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową w trakcie roku możliwe będzie wspólne rozliczenie z małżonkiem?

8

W przypadku jakiej wysokości dochodów, rodzaju wykonywanej działalności oraz ewentualnych rozliczeń wspólnie z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem zmiana formy opodatkowania będzie najbardziej opłacalna?

Sprawdź, jakie zagadnienia wybraliśmy

Program

1. Polski Ład 2.0 – najważniejsze zmiany

  • Obniżenie stawki PIT
  • Likwidacja ulgi dla klasy średniej
  • Przywrócenie możliwości rozliczenia z dzieckiem
  • Odliczenie składki zdrowotnej na podatku liniowym (limit 8,7 tys. zł), ryczałcie i karcie podatkowej

2. Zmiana formy opodatkowania – w trakcie roku i po zakończeniu

  • Kto może zmienić formę?
  • Czy można zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?
  • Jak zmienić formę opodatkowania? Jakie dodatkowe obowiązki się pojawią?
  • Co ze składką zdrowotną?
  • Co z formą opodatkowania na kolejny rok?

3. Czy opłaca się zmienić formę opodatkowania? Jaki podatek i składki po Polskim Ładzie 2.0?

  • Prezentacja kalkulatora i omówienie na konkretnych przykładach

4. Odpowiedzi na pytania uczestników

Musisz to wiedzieć, jeśli interesuje Cię…

Zmiana formy opodatkowania

Zmiana z podatku liniowego na skalę podatkową

1

Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, którzy postanowią, że chcą skorzystać z możliwości wstecznej zmiany formy opodatkowania, będą mogli tego dokonać po zakończeniu roku podatkowego na etapie składania zeznania rocznego. Wsteczna zmiana formy opodatkowania będzie odbywać się poprzez złożenie przez przedsiębiorcę zeznania rocznego właściwego dla podatników rozliczających się według skali podatkowej (PIT-36, a nie PIT-36L jak ma to miejsce w przypadku „liniowców”). W formularzu PIT-36 przedsiębiorca powinien wykazać zaliczki należne oraz zapłacone (a także wartość zapłaconej składki zdrowotnej) – zgodnie z dokonywanymi w ciągu roku wpłatami, obliczonymi według zasad podatku liniowego. Kwota zwrotu będzie zakwalifikowana jako nadpłata podatku.

Zmiana z ryczałtu na skalę podatkową (po zakończeniu roku)

2

Ponowny wybór skali podatkowej po zakończeniu roku podatkowego u ryczałtowców wygląda identycznie jak w przypadku liniowców. Należy jednak zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię. Podatnicy stosujący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie są obowiązani do prowadzenia KPiR, przy pomocy której obliczają swoją podstawę opodatkowania przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym oraz stosujący zasady ogólne. Oznacza to, że ryczałtowiec, który zdecyduje się na wsteczną zmianę formy opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego, będzie obowiązany do wstecznego uzupełnienia KPiR. Planując skorzystać z możliwości, którą dała nowelizacja Polskiego Ładu, przedsiębiorca na ryczałcie powinien już pamiętać o gromadzeniu faktur kosztowych. Oczywiście jednak nie popełni czynu zabronionego, jeśli nie wykaże tych kosztów – ale zapłaci po prostu znacznie wyższy podatek i składkę zdrowotną.

Zmiana z ryczałtu na skalę podatkową (w trakcie roku)

3

U ryczałtowców ustawodawca przewidział również możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Przedsiębiorca, który będzie chciał zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne w trakcie roku, powinien złożyć pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem. Oświadczenie powinno zostać złożone do 22 sierpnia 2022 r. Jeżeli ryczałtowiec zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania na zasady ogólne w trakcie roku, będzie on zobowiązany do złożenia dwóch zeznań podatkowych: PIT-28 (za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.) i PIT-36 (za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.). Rozwiązanie to jest potencjalnie bardzo korzystne, ponieważ przedsiębiorca, który zmieni formę opodatkowania w trakcie roku, będzie mógł skorzystać z benefitów przysługujących podatnikom stosującym skalę podatkową tj. z kwoty wolnej od podatku w pełnej wysokości (30 tys. zł), a także możliwości uwzględnienia ulgi na dzieci. Podatnik ze „złamanym” rokiem nie będzie mógł się natomiast rozliczyć z małżonkiem.

Wykupując dostęp do szkolenia, otrzymasz również bezpłatnie kalkulator umożliwiający wybór optymalnej formy opodatkowania (plik Excel)

Udostępniany plik będzie dysponować m.in. poniższymi funkcjami:

Sprawdź, kto prowadzi szkolenie

Wykładowca

Bartosz Mazur

Partner, doradca podatkowy w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe. Od 2012 r. doradza zarówno firmom z sektora MŚP i inwestorom indywidualnym, jak i globalnym korporacjom.

Zajmuje się głównie podatkami dochodowymi.

Prowadzi przeglądy podatkowe, pomaga budować efektywne podatkowo struktury działalności gospodarczej i wpiera klientów w bieżącym biznesie.

Reprezentuje klientów w postępowaniach przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Specjalizuje się w szczególności w doradztwie dla firm z branży leasingowej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej, IT, nieruchomości.

Dopasuj szkolenie do swoich potrzeb i sprawdź...

Dostępne pakiety i formy płatności

INDYWIDUALNY

Dla 1 osoby

199 zł

netto + VAT

GRUPOWY

Dla 10 osób (lub więcej)

Zapytaj o cenę

* na życzenie Uczestnika

Wykupując dostęp, pozyskasz wartościową wiedzę. Wypełnij…

Formularz zgłoszeniowy

Masz pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Kontakt